+48 604 071 990 |  Łódź, ul. Sitowie 12 |  biuro@istronywww.pl | 

niedziela, 08 luty 2015 06:27

Pozycjonowanie treścią

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zrozumieć pozycjonowanie.

Kluczem do poznania danego zagadnienia jest po prostu zrozumienie go. Pozycjonowanie jest ważne aby ludzie odwiedzali naszą witrynę i korzystali z naszych usług, kupowali nasze produkty. Najlepiej przełożyć wszystko na łopatologiczny tok rozumowania :). Postaram się przedstawić w poniższym artykule w sposób zrozumiały o co w tym tak ogólnie chodzi. Agencje SEO prawdopodobnie rozwinęły by wiele z poruszanych przeze mnie wątków ale zarys tematu dobrze znać. Warto na przykład poprawić w swoim zakresie kilka czynników aby jak już mamy zamiar skorzystać z firmy pozycjonującej nie musieli za dużo pracować no i dobrze jest znać kilka zagadnień przed rozpoczęciem rozmów aby wiedzieć o czym rozmawiamy.

pozycjonowanie

Czym znaczy więc to magiczne słowo pozycjonowanie ?

Pozycjonowanie to generalnie wszystkie działania polegające na poprawie pozycji strony w wyszukiwarce na daną frazę w wynikach organicznych (o wynikach organicznych potem). Liczą się tutaj przede wszystkim top 10 wyników (ponieważ najczęściej tyle znajduje się na pierwszej stronie wyników), a tak naprawdę top 3 lub top 5 ponieważ w takie wyniki ludzie najczęściej klikają. Fraza (słowa kluczowe) to ogólnie zespół wyrazów, np. ubezpieczenia łódź to fraza którą wpisujemy w google szukając ubezpieczeń w Łodzi zawężoną do wyników lokalnych - w tym przypadku Łodzi. Najogólniej mówiąc google tworzy ranking stron na dane frazy. I trzeba poprawiać stronę aby być jak najwyżej.
Często zamiennie stosuje się skrót SEO (ang. Search Engine optimalization) - optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarki

Różnica między wynikami organicznymi i sponsorowanymi.

wyniki organiczne sponsorowane

Wyniki organiczne (naturalne) to wyniki gdzie pojawiają się wyniki wyszukiwania w sposób naturalny. Natomiast sponsorowane na przykładzie wyszukiwarki google to takie, za które się płaci aby się wyświetlać w wyszukiwarce google za pomocą systemu Google AdWords. Wyniki Google AdWords to pierwsze trzy pod wyszukiwarką do 8 z prawej strony oraz czasami 3 wyniki na dole strony z wynikami wyszukwiania (SERP)

Jak działa google?

Jak wcześniej pisałem google tworzy swego rodzaju ranking stron na każdą frazę kluczową. I teraz kluczem do rozpoczęcia pozycjonowania jest to aby poznać jakie elementy wpływają na pozycję strony. Trzeba zoptymalizować stronę pod kątem wyszukiwarek.

Jak już wspomniałem wcześniej google tworzy rankingi stron oparte o frazy kluczowe. Tak więc głównym elementem żeby dana strona pozycjonowała się na jakieś słowa kluczowe to dana fraza musi się po prostu znaleźć na danej stronie/ podstronie pozycjonowanego serwisu. Czyli przede wszystkim muszą być w tekście strony. Dlatego że algorytmy google muszą wiedzieć o czym jest strona. Trzeba pozycjonowaną frazę odpowiednio wyróżnić.

 1. Przede wszystkim tytuł witryny. <title>Tytuł</title> - html`owy znacznik. Jest to bardzo ważny element który wskazuje google o czym jest dana strona / podstrona serwisu. Tytuł witrny pokazuje się w kilku miejscach. Tytuł powinien być naturalny i mieć nie więcej niż 70 znaków.
  1. Link w wynikach wyszukiwania
   tytul witryny
  2. W belce przeglądarki
   tytul witryny przegladarka
 2. Pogrubić frazy na których zależy nam aby dana podstrona była pozycjonowana. Przyjmuje się aby pogrubiać do 3 fraz na danej podstronie. Pogrubienia stosujemy stawiając frazę kluczową między znaczniki <strong>fraza</strong>. Generalnie wsyztskie edytory tekstu w systemach cms (np. joomla, wordpress) po naciśnięciu przycisku pogrubienia wstawia właśnie ten znacznik.
  [grafika]
 3. Przyjazne adresy URL. Wybór domeny oraz zastosowanie przepisywania ładnych adresów url za pomocą .htaccess wpływa na pozycjonowanie. Wybór domeny w której jest już słowa kluczowe to dobry pomysł. Ponadto dla podstron również można takie adresy której zawierają w sobie słowo kluczowe.
 4. Treść- najważniejsza sprawa. To pisać unikalne i wyczerpujące opisy na dany temat i w miarę często uaktualniać tą treść. Tak aby roboty wyszukiwarek uznały treść strony za wartościową, dzięki czemu wpłynie to na nasz ranking w google. Nie możemy stosować skopiowanego tekstu z innych serwisów ponieważ to przed czym chroni google to zduplikowana treść w sieci. Tylko unikalne teksty mają szanse na wyższe pozycje. Problem tutaj mają np. apteki, gdzie trudno wymyślić inny opis leku niż ten co jest na ulotce. Ale tylko wytrwałość i wyróżnienie się na tle konkurencji daje możliwość zaistnienia w sieci. Stosujemy tutaj tzw. Pozycjonowanie treścią.
 5. Bycie aktywnym. Tzn. jak już wspomniałem ważne jest pisanie unikalnych treści. Również bardzo istotne jest aktualizowanie strony przy pomocy pisania bloga. Załozenie profilów na kontach społecznościowych (np. google+, tweeter, Facebook, you tube).
 6. Prowadzenie kanału na youtube. Każdemu klientowi przytaczam temat z życia wzięty. Pracowałem swojego czasu w księgarni internetowej dobreksiazki.pl, gdzie konkurencja w wyszukiwarkach jest ogromna. Otóż swego czasu działaliśmy w ten sposób że robiłem filmiki fotografując książkę (okładka, ilustracje, treść itp.) i ze zdjęć za pomocą programu Windows Movie Maker tworzyliśmy filmik który zamieszczaliśmy na youtube z linkiem w opisie do karty produktu w księgarni. Nie przypuszczałem, że filmy na youtube tak dobrze się pozycjonują. W google na frazę wojna wolnomularzy filmik w youtube jest już od kilku lat bardzo wysoko.
 7. Wybór adresu domeny (z www lub bez www). Chodzi o takie przekierowanie w pliku .htaccess aby po wpisaniu domeny np. http://www.istronywww.pl i http://istronywww.pl/ pojawiał się jeden adres (w moim przypadku po wpisaniu adresu z www w pasku adresu w przeglądarce zostaniemy po chwili przeniesieni na adres bez www). Trzeba się zdecydować, który wybrać i to który wybierzemy nie ma za dużego znaczenia. Istotne jest natomiast aby był jeden adres ponieważ mimo iż mamy tą samą stronę to dla google strony są dwie – z www i bez www. Przez co mamy zduplikowaną treść – a wyszukiwarki bardzo tego nie lubią.
 8. Stosowanie nagłówków h1 – h6. Najważniejszy jest nagłówek h1 – w którym umieszczamy słowo kluczowe no i kilka h2, h3 aby strona była przejrzysta.
 9. Utworzenie wizytówki z firmach google.
 10. Czas – najważniejszy czynnik pozycjonowania – im starsza strona, która jest poprawnie zbudowana tym lepsze będzie osiągała z czasem wyniki.
 11. Przejrzysty kod html.
 12. Szybko ładująca się strona.
 13. Przejrzysta struktura strony (również menu)
 14. Mapa witryny - zarówno w wersji html (podstrona ze spisanymi wsyztskimi podstronami w serwisie) oraz w pliku .xml
 15. Dodanie witryny do konta google dla webmasterów

 

Powyższe rzeczy możemy uzyskać sami lub jeżeli współpracujemy z webmasterem zlecić mu niektóre poprawki które są w zakresie jego działań. Dzięki tym zabiegom (szczególnie pisaniu wartościowych treści) uzyskujemy w sieci opinię specjalistów w danej dziedzinie. A dzięki temu jesteśmy dalej polecani. W sieci polecanie działa na zasadzie zamieszczenia linku na stronie klienta, blogera lub innej zainteresowanej osoby, oraz polubienie naszej witryny na facebooku czy innym portalu społecznościowym. I tutaj odkrywamy kolejny istotny czynnik pozycjonowania. Linki do witryny. Jest to bardzo ważne ale jednocześnie bardzo niebezpieczne. Trzeba pozyskiwać linki do witryny w sposób naturalny. Przez ostatnie lata google bardzo intensywnie zmieniał algorytmy wyszukiwarki aby wykrywać nienaturalne linki. Przez co wiele serwisów wpadło w filtry (nie byli wyświetlani na frazy na które wcześniej byli wysoko) lub w ogóle wypadali z indeksu. Przykładem jest tutaj atak na porównywarki cen ceneo, nokaut, skapiec na początku 2012 roku gdzie przez około 2 miesiące robili bardzo dużo aby wyjść z filtra. Nie ma sensu również kupować linków na giełdach linków typu prolink czy innych systemach wymiany linków (SWL) ponieważ google wykrywa wszystkie te praktyki i wcześniej czy później dostaniemy za te praktyki karę. Linkować należy w sposób naturalny (według wskazówek google dla webmasterów)

 Co robią agencje SEO?

 W największym skrócie robią to co opisałem w tym artkule. Początkowo audyt strony. Potem albo sami wdrażają zmiany, tworzą opisy dostosowane pod pozycjonowane frazy. I to czym starają się dysponować to zaplecza (strony które istnieją po to aby zamieszczać linki z zaplecza do pozycjonowanej strony). Starają się mieć wysokiej jakości zaplecza na których tworzy się artykuł z linkiem np. ubezpieczenia komunikacyjne łódź dzięki któremu rośnie pozycja. Agencja SEO rozliczają się zazwyczaj za wyniki. A więc podpisujemy umowę i dopiero po osiągnieciu umówionego efektu (najczęśniej co najmniej wynik top 10). Ceny są uzależnione od trudności frazy – a więc konkurencji i liczby wyników. Przykładowa cena to 3 PLN netto / dzień za daną frazę. Także stosując moje wskazówki możecie wpłynąć na cenę pozycjonowania. Ponieważ jeżeli mamy już stronę na jakaś frazę na 20 miejscu to nie trzeba bardzo dużo pracy aby wprowadzić już do top 10. A przynajmniej jest to argument do negocjacji.

www www1

Zapraszam do dyskusji w komentarzach, zadawania pytań, na które będę starał się udzielić odpowiedzi

Czytany 1432 razy Ostatnio zmieniany sobota, 10 grudzień 2016 07:20